Esansın tarzı, duyusal özelliğin belirlenmesidir. Natürel kokuların temeli elde edildikleri maddelerin grubunu tanımlar. Kompoze esanslar bu kokular baz alınarak oluşturulmuş sentetik kokulu maddeler olduğundan anımsattıkları kokuya göre tarzları belirlenir.

Kompoze esans, natürel bazli eterik yaglar (essential oil, uçan yag) ile organik kimyasal maddelerin uygun bir sekilde formüle edilmesiyle olusturulan sentetik koku maddesidir. Kompoze esansin yapisi üç ana fonksiyonel gruptan olusur.

ÜST NOT / TOP NOTE

Esansi ilk kokladigimizda algilanan çarpici kisimdir. Bu not, uçuculugu fazla olan genelde küçük moleküllü kimyasallar ile natürel maddelerden olusmaktadir. Citrus yaglari, hafif meyveli notlar, yesil notlar ve uçucu çiçeksi notlar gibi yüksek uçuculuktaki aromatik materyallerle elde edilir. Turunçgil, zencefil kokulari keskin ve çabuk buharlasmalari nedeniyle üst not bilesenlerinde sikça kullanilir. Bu bölüm, kalp notundaki esansin karakterini belirleyen ana maddelerin tamamlayicisidir.

KALP NOTU / HEART NOTE

Esansin karakteristik kokusunu yansitan kisimdir. Bu not, esansin temelini olusturan orta uçuculuktaki esans bilesenleriyle olusturulur. Örnek olarak gül, lavanta, yasemin, portakal çiçegi absolutleri, bitki ve baharatlarin dogal yaglari verilebilir. Bu bölüm top notlar uçtuktan sonra daha çok belirginlesir. Örnegin gül veya mimoza tarzi bir kokunun kalp notu bu kokularin natürellerinin içerdigi maddelerle birlikte onlari tamamlayip kuvvetlendiren diger kimyasal ve natürellerdir.

DIP NOT / BASE NOTE

Esansin son fazidir. Alt ve orta notlar bir parfümün temasini belirler. Esansin kalici ve derin olmasi dip notuna baglidir. Bu kisim uçuculugu çok olmayan genelde büyük moleküllü kimyasallar ile natürel eterik yag ve resinoidler yer almaktadir. Vetyver resinoid, styrax, tolu resinoid, musk, sandal wood oil, patchouli oil ve düsük uçuculuga sahip diger aroma kimyasallari gibi coumarine ve vanillin baz notlara örnektir.