Esansın Tarihçesi- Kısa Kronoloji

M. Ö 4000 yılları : Akdeniz medeniyeti ile, insan uygarlığı ilk defa esans ve parfüm kullanmya başlar. Fenike ve Lidya uygarlıklarında insanlar bitki dalları ve kokulu ağaçları yakarak, tütsülendirip, vücutlarına sürmüşlerdir.

M. Ö 4000- 500 arası : Mısır, Hint ve Çin medeniyetlerinde öd ve sandal ağaçlarından tütsüler yapılıp, bunlar evleri kokulandırmakta kullanılıyordu. Dinsel törenlerde tütsüler yakılyordu. Yasemin, gül, papatya gibi çiçeklerin yağları parfümcülükte kullanılıyordu.

M. Ö 1000- M. S 476 arası : Roma İmparatorluğu ile klasik Akdeniz medeniyeti yükselme çağını yaşar. Bu dönemde limon, bergamot, mandalina gibi turunçgiller ve lavanta, adaçayı, fesleğen gibi aromatik otlar ile basit ve ilkel anlamda parfümler üretilmiş ve bu saf esanslar ayrıca Roma hamamlarında aromatik- masaj yağları olarak kullanılmıştır.

Orta Çağ’ da 476- 1453 yılları arasında : Arabistan ve İran, parfüm kültürü açısından diğer elkelerin önündedir. Arap toplumu çok eski çağlardan beri gül, tütsü, misk, öd ağacı, zambak, safran, paçuli, misk yağı ve mür yağı esanslarını geleneksel yöntemlerle damıtıp parfüm yapıyordu. İran ise, reçineler, değerli ağaçlar ve egzotik baharatlarla ( ör: karabiber ) önemli bir parfüm uretim merkezi oldu.

1096- 1270 / Haçlı Seferleri : Bu dönemde, Türkistan, parfüm ve esans kültürüne önemli katkılar yaptı. Amber, misk, sandal ağacı, gül, lale, şakayık, yasemin tarçın, karabiber vs. esanslar parfüm yapımında kullanıldı. Saray, cami ve tekkeler bütün Orta Çağ boyunca tütsü ve buhurlarla kokulandırıldı. Haçlı seferleri sırasında Baharat Yolu daha da önem kazandı. Avrupa ve Asya uygarlikları iletişime geçtiler. Avrupa, Asya’ nın egzotik baharatlarıyla tanıştı. Coğrafİ keşifler ile tonlarca baharat gemilerle Avrupa limanlarına taşındı, ticaret gelişti.

15 ve 16. Yüzyıllar : Fransa, parfüm kültürü açısından öne geçti. Krallar 14. Ve 15. Louis’ ler zamanında lavanta, sardunya, adaçayı, meşe yosunu, deri, bergamot, limon, karanfil, fesleğen vs. çiçek, aromatik ot ve narenciye esansları doğal haliyle parfüm, ev kokusu ve tuvalet sonrası olarak kullanıldı.

Kraliçe Viktorya Dönemi ( 1837- 1901 ) : İngiltere, parfüm konusunda önemli olmaya başlar. Lavanta, mine çiçeği, limon, sardunya, nane, adaçayı, kakule, ölmez otu gibi hammaddeler esans ve parfüm karışımlarında yer alır. Kır gezileri, açık hava partileri ve beş çayı toplantılarında parfümler kullanım alanı bulur.

Günümüz : Parfüm üretim teknolojisi gelişirken, bir taraftan da saf esans elde etmek pahalı olmakta. Bu nedenle birçok çiçek, ağaç, turunçgil notası laboratuarda sentetik olarak üretilmekte.